Zvārtavas porcelāna istabas

Zvārtavas pirmā porcelāna istabai – laikmetīgā porcelāna apgleznojumu kolekcijai ir nozīmīga loma Latvijas un reģionālajā kultūrvidē. Porcelāna kolekcija Zvārtavas pilī ir izvietota divās telpās. Pirmā porcelāna istaba Zvārtavas pilī tika iekārtota bijušajos Baroneses apartamentos un tajā ir eksponēta ievērojamāko Latvijas mākslinieku apgleznoto porcelāna vāžu kolekcija. Otrā Porcelāna istaba tika iekārtota bijušajos Barona apartamentos un tajā izvietota Starptautisko porcelāna apgleznošanas simpoziju apgleznoto vāžu kolekcija.

Latvijas Mākslinieku savienībai un simpoziju organizatoriem vajadzēja atrast veidu, kā mūsdienīgu porcelāna apgleznojumu kolekciju – lielās vāzes eksponēt Zvārtavas pils telpās.

Tika nolemts rīkoties pēc Rundāles pils porcelāna kabinetu parauga un izgatavot speciālas konsoles vāžu eksponēšanai. Barona apartamentu pils ziemeļu pusē un Baroneses apartamentu pils dienvidu pusē pirmās caurstaigājamās istabas ar ieeju no centrālās zāles tika izvēlētas kolekcijas eksponēšanai. Pils apkārtnē atrastās mēbeļu detaļas ar neogotikas stila elementiem tika izmantotas Zvārtavas pils krēslu rekonstrukcijai. Zvārtavas pils ir celta 1881. gadā Tjudoru neogotikas stilā (Zarāns, 2006: 272). Atbilstoši Zvārtavas neogotikas interjera stilam koktēlnieks Jānis Poļaks izgatavoja speciālas stilam atbilstošas konsoles vāžu eksponēšanai.

Pēc pārmaiņām Latvijas Mākslinieku savienības vadībā Porcelāna apgleznošanas simpoziju rīkošanas iniciatīvu pārņēma Latvijas mākslas akadēmijas Keramikas nodaļa. Izmantojot izveidojušās Zvārtavas porcelāna kolekcijas mākslinieciskās vērtības, nākamie trīs Latvijas mākslas akadēmijas organizētie porcelāna apgleznošanas simpoziji “TOGETHER 2007”, 2009 un 2011 kļuva par starptautiska mēroga pasākumiem, kuros piedalījās mākslinieki no dažādām ārzemju valstīm. Zvārtavas mūsdienu Porcelāna kolekcija papildinājās ar jauniem darbiem un 2009. gada jūnijā tika atklāta otrā porcelāna istaba Barona apartamentu pirmajā istabā pils ziemeļu pusē.

Attēlā. Starptautiskā Porcelāna apgleznošanas simpozija TOGETHER 2007 dalībnieki pie Latvijas mākslinieku porcelāna apgleznojumu kolekcijas Zvārtavas pilī.
Stāv no kreisās: Āris Segliņš Latvija, Billie Theide ASV, Līga Skariņa Latvija, Dainis Lesiņš Latvija, Žanete Žvīgure Latvija, Peter Matis Slovākija, Boris Daņilovs Ukraina, Timon Hagen Nīderlande, Cemalettin Sevim Turcija, sēž no kreisās: Marjolijn Erdtsieck Nīderlande, Maruta Raude Latvija, Sidika Sibel Sevim Turcija, Melek Sahindokuyucu Turcija, Aira Lesiņa Latvija, Jekaterina Omiņina Krievija, Darina Matis Slovākija, Aigi Orav Igauija, Elsa Alayse Francija, Tatjana Krivenkova Latvija, sēž uz grīdas no kreisās: Jānis Mārtiņš Raudis, Sanda Pole Latvija, Sanita Balode Latvija, Inese Brants (porcelāna apgleznošanas meistardarbnīcas vadītāja) Latvija, Laura Sarkane, Latvija Ženija Loginova (simpozija kuratore), Latvija, Sergejs Sokolovs Krievija

Rundāles Pils porcelāna kolekcija tika atjaunota un veidota, vadoties pēc laikmetam atbilstošām interjera stila prasībām. Porcelāna kabinetu iekārtošanai tika iegādāts atbilstoša vecuma un stila porcelāns, kā arī tas tika pavairots, izgatavojot vāzei trūkstošo pāra kopiju, lai katrai stuka konsolei būtu tai simetriski atbilstoša Ķīnas vāze. Zvārtavas pils porcelāna istabas izveidojās pēc pilnīgi pretēja principa. Vispirms Simpoziju darbības rezultātā izveidojās mūsdienīga porcelāna apgleznojumu kolekcija, pēc tam tika meklēts veids, kā kolekciju eksponēt pils interjerā.

Porcelāna kabinetu veidošana Tjūdoru neogotikas stila interjeros vairs nav raksturīga laikmeta modes pazīme, tādējādi porcelāna istabas Barona un Baroneses apartamentos nav vēsturiski pamatotas, bet uzskatāmas par mūsdienu eklektisku kultūras uzslāņojumu esošajam vēsturiskajam interjeram, līdzīgi Zāles sienu apgleznojumiem no 20. gadsimta 30. gadiem un vitrāžas kupolam virs pils galvenajām kāpnēm no 90. gadiem.

Zvārtavas pilī pastāvīgajā ekspozīcijā divās porcelāna istabās un zālē apskatāmas 110 pazīstamu Latvijas un ārzemju mākslinieku apgleznotās porcelāna vāzes.

Inese Brants  
Latvijas Mākslas akadēmija, e-pasts: inese.brants@inbox.lv


© Visas tiesības aizsargātas

 .